ritim çalgıları;

2007-12-08 11:07:00

Afoxe
Plastik, yada ağaçtan yapılmış, dış kısmı boncuklarla kaplanmıştır. Boncuklu kısım bir yöne doğru çevrilirken, sap kısmı diğer yöne çevrilerek çalınır.
Detaylar

Agogo
Daha çok samba da kullanılır. İkili yada üçlüsü olur. Demir veya çelikten yapılır. Baget ile çalınır. Brezilya perküsyonunun temel taşlarındandır.
Detaylar

Atabaque
Afrika'dan doğmuş bir davuldur, jacaranda ağacından yapılır ve yaklaşık olarak koni biçimindedir. Brezilya'da genelde Capoeria, Candomble ve Umbanda için kullanılır.
Detaylar

Bata Drum
Nijerya'daki Yoruba kültüründen Küba'ya sonra da Amerika'ya uzanan geçmişe sahip bir davuldur. Bata ailesi üç değişik ebatta, iki tarafı da derili davuldan oluşur.
Detaylar

Bell
Daha çok efekt olarak kullanılan bell'ler el ile birbirine vurarak veya bir baget ile vurularak çalınır. Birbirinden değişik birçok türü vardır.
Detaylar

Berimbau
Orijini Afrika olan Berimbau, genelde Candomble ve Capoeria'da kullanılır. Caxixi ile beraber çalınır.
Detaylar

Block
Ağaçtan veya plastikten yapılırlar ve sesleri cowbell'e benzer. Oldukça yüksek volümlü özellikte olan block'lar değişik boyutlarla ve oldukça göz alıcı renklerle karşımıza çıkarlar.
Detaylar

Bombo
Bombo veya bumbo olarak bilinen bu davul çift derili davulların en büyüğüdür ve bass davuldur, tokmak ile çalınır. Sehpa üzerinde veya kemer ile vücuda bağlanarak çalınabilir.
Detaylar

Bongo
İki küçük birbirine yan yana monte edilmiş davuldan oluşur. Ahşap ve fiberglass tipleri bulunur. Bongo ilk olarak 1900'lü yılların başlarında, Küba'nın yontulmamış geleneksel dans müziği olan "son" çalınırken kullanılırdı.
Detaylar

Cabasa
Plastik yada ağaçtan yapılmış, dış kısmı birbirine bağlı metal bilyelerden oluşmuş bir kemer ile kaplanmıştır. Bu kemer gövde üzererinde dönebilmektedir ve kemer bir yöne doğru çevrilirken, sap kısmı diğer yöne çevrilerek çalınır.
Detaylar
Peru'nun ünlü dikdörtgenler prizması. Ağaçtan yapılır. Ön tarafının iç yüzünde küçük ziller ve gergin iki tel bulunur. Üstüne oturulur ve ön yüzüne eller ile vurarak çalınır.
Detaylar

Casio LD50
Elektronik
Detaylar

Casio LD80
Elektronik
Detaylar

Caxixi
Hasırdan yapılır ve ses çıkartması için içinde pirinç taneleri veya benzeri maddeler bulunur. Çeşitli boyutları bulunur ve boyutlara göre sesi değişir.
Detaylar

Chimes
Efekt amacı ile kullanılan bir enstrümandır. Çeşitli boyularda metal çubukların büyükten küçüğe doğru yan yana sıralanması ile yapılır ve metal çubukların birbirine çarpması ile ses çıkartır.
Detaylar

Clave
Genelde gül ağacından yapılan yaklaşık 15 cm uzunluğunda ve 2.5 cm çapında bir çift sopadır. Clave'ler birbirine vurularak çalınır ve latin amerika, küba müziğinin vazgeçilmez bir parçasıdır.
Detaylar

Conga
Orijini Afrikadır ancak, ilk bulunduğu zamanki hali ile şimdiki hali arasında büyük farklar vardır. Günümüzde Latin Amerika ve özellikle Küba enstrümanı olarak anılmaktadır.
Detaylar

Cowbells
Orijini Afrika olan enstrüman önceleri "ga" diye anılırken daha sonra Amerikalılar tarafından Cowbell olarak isimlendirilmiştir. Low Sound olanları rock ve funk müzikte kullanılırken, daha open sound olanları ise Latin müzikte tercih edilir.
Detaylar

Cuica
Metalden yapılmış olan bu enstrümanın üst tarafında deri vardır ancak alt tarafında yoktur. Üst derinin iç tarafının tam ortasından bir ahşap çubuk davulun içine doğru uzanır.
Detaylar

Cymbals
Ziller. Ülkemizde de dünyanın en iyilerinin üretildiği ziller, çok çeşitlidir. Daha çok müzik içerisinde atakların sonunda veya ölçü başlarında kullanılır, yada genel efekt amacı ile kullanılırlar. Ride, Crash, Hihat, Splash, China gibi türleri bulunur.
Detaylar
Darbuka - Darrabukka - Dumbek - Dumbelek olarak bilinen bu enstrüman orta doğu ülkelerinin hemen hemen hepsinde çalınır. Ülkemizde de herkesin çok iyi tanıdığı darbuka kol altına alınarak çalınır.
Detaylar

Djembe
Orijini Senegal'de yaşamış olan Malinke'lilerdir. "Djem" yapıldığı ağacın ismi iken, "be" ise keçi anlamına gelir, çünkü orjinal djembeler de keçi derisi kullanılır. Oturarak yada ayakta kemer ile çalınabilir.
Detaylar

Frame Drum
Türkçe'de bendir olarak bilinen enstrümanın ailesinin ismidir frame drums. Tar, Bendir, Bodhran en çok bilinen örnekleridir. Genel özellikleri yuvarlak olmaları elle çalınmaları, tek tarafında deriye sahip olmalarıdır.
Detaylar

Ganza
En çok Bossa Nova ve Samba'da kullanılan Ganza çıkardığı ses itibarı ile "xique-xique" olarak da bilinir. İçinde değişik kabuk çeşitleri bulunan uzun bir shaker'dır.
Detaylar

Guiro
Sürtme işlemi ile çalınan tüm şatin-amerikan perküsyonlarına "Reco reco" adı verilir ancak guiro öylesine meşhur olmuştur ki, ona özel bir isin gereği duyulmuştur.
Detaylar

Kalimba
Orijini Zimbabwe olan kalimba küçük bir piyano gibidir. Basit melodiler ve harmoniler kalimba ile çalınabilir. Celeste, treble ve alto olmak üzere 3 çeşit kalimba vardır.
Detaylar

Kat DK 10
Elektronik
Detaylar

Kat DK Turbo
Elektronik
Detaylar

Kat Trapkat
Elektronik
Detaylar

Malacachetas
Brezilya'da kullanılan bir cins snare drum(trampet).
Detaylar

Sonraki Sayfa >

5035
0
0
Yorum Yaz